Warning: Use of undefined constant fontcontroller - assumed 'fontcontroller' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/slidingdoor11/page.php on line 7
AMLANazwa łacińska: Emblica officinalis |
![]() |
Amla Emblica officinalis jest naturalnym, efektywnym antyoksydantem i jednym z najbardziej bogatych źródeł witaminy C w formie naturalnej. Zawiera także cytokiny, a wśród nich najwięcej jest zeatyn: zeatyny rybosydowe i zeatyny nukleotydowe. Jego owoc jest cierpki w smaku, odświeżający, ma działanie moczopędne i przeczyszczające. Suszone owoce są stosowane w tamowaniu krwotoków, biegunce i dyzenterii. Ma działanie antybakteryjne i ściągające, wspomagając regenerację nadżerek oraz gojenie wrzodów trawiennych. Jest użyteczny jako środek przeczyszczający i często stosowany u osób cierpiących na zaparcia oraz zmiany miażdżycowe.
W starożytnych tekstach ajurwedyjskich uważana jest za najlepsze zioło przeciw starzeniu. Jest bardzo silnym środkiem odmładzającym i uznawany jest za najlepsze źródło naturalnej witaminy C do 720mg/100g świeżej masy i do 900mg/100g wyciśniętego soku ( jest to forma ciepło stabilna i nierozkładana w procesie obróbki owoców). Ma średnicę tylko jednego cala, a zawartość witaminy C jest taka sama jak w dwóch cytrynach. Głównie dzięki zawartości witaminy C owoc amli ma właściwości antyoksydacyjne. Jest stosowany także jako afrodyzjak, lek przeciwgorączkowy, przeciwcukrzycowy, działa pozytywnie na serce, mózg i układ trawienny.
DAWKOWANIEZażywamy 2 kapsułki dwa razy dziennie przed posiłkiem. Stosować kilka tygodni lub dłużej dla osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego. Stosowanie naturalnych leków daje stopniowy, ale długotrwały efekt terapeutyczny.Owoc ma składniki odżywcze i jest bardzo ważnym źródłem witaminy C, minerałów i aminokwasów. Część jadalna owocu zawiera trzy krotnie większe stężenie białek i 160 razy większe stężenie witaminy C w porównaniu z jabłkiem. Zawiera także dużo chromu, cynku i miedzi. Obecność chromu jest szczególnie ważna dla chorych na cukrzycę. Owoc zawiera także fylemblinę i kurkuminoidy oraz 182,14 jednostek superoksydazy dyzmutazy na 1g świeżej masy, która ma silne właściwości rewitalizujące. Olej z nasion zawiera 64,8% linolenowego kwasu i jest zbliżony do składu oleju z siemienia lnianego.
BADANIA KLINICZNE Reputacja Amli jest potwierdzona przez badania naukowe, które potwierdzają jej pobudzające działanie na układ immunologiczny. Prowadzono także badania sprawdzające leczniczy efekt tego owocu w zespole gastrycznym.
U 20 chorych podawano ją w dawce 3 gramy dwa razy dziennie przez 7 dni. Była skuteczna w 85% przypadków. U osób z nadkwaśnością, z uczuciem palenia w okolicy żołądka, serca lub nadbrzusza objawy całkowicie ustały.
WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE I DZIAŁANIE
Wiele pozytywnych działań jest przypisywanych Amli. Świeży owoc jest łagodnie przeczyszczający i moczopędny. Łyżeczka soku zmieszana z miodem i zażywana regularnie z rana jest cenionym lekiem w wielu chorobach. Kiedy świeży owoc nie jest dostępny można go zastąpić suchym proszkiem otrzymanym z soku i mieszać go z miodem.
Amla jest bardzo cenionym lekiem w chorobach układu oddechowego. Szczególnie korzystnie działa w gruźlicy płuc, astmie i zapaleniach oskrzeli.
Owoc ze swoją dużą zawartością witaminy C ma korzystne działanie w cukrzycy. Łyżeczka stołowa soku Amli zmieszana ze szklanką świeżego, nie słodzonego soku z dyni zażywane codziennie przez dwa miesiące stymulują wydzielniczo komórki Langerhansa – komórki trzustki wydzielające insulinę. W ten sposób zmniejsza się poziom cukru we krwi u cukrzyków. W trakcie kuracji musi być przestrzegana ściśle odpowiednia dieta. Taka kuracja zapobiega także zmianom w oczach, które są typowe w cukrzycy.
Odpowiednia ilość proszku z soku amli i proszku z soku dyni może być zażywana w razie braku świeżego soku.Łyżeczka tej mieszanki zażywana raz dziennie dobrze reguluje poziom cukru we krwi.
Owoc amli jest uznawany za skuteczny lek w chorobach serca. Pobudza funkcje prawie wszystkich organów poprawiając w ten sposób funkcjonowanie całego organizmu i odnawia krążenie energii.
Zażywanie soku z Amli zmieszanego z miodem jest skuteczne w utrzymywaniu dobrego widzenia i pomocne w przypadkach zapalenia spojówek i jaskry. Zmniejsza ciśnienie śródgałkowe w istotny sposób.
Amla wykazuje także znaczną skuteczność w przypadku chorób reumatycznych. Łyżeczka proszku suchego owocu zmieszana z dwoma łyżeczkami cukru palmowego powinna być zażywana dwa razy dziennie przez miesiąc.
Suchy owoc jest cenionym lekiem w biegunkach i dyzenteriach. Napój przyrządzony z Amli i soku cytrynowego jest bardzo skuteczny w opanowaniu ostrej bakteryjnej dyzenterii.
Owoc ma także działanie rewitalizujące. Zawiera czynnik, który jest skuteczny w zapobieganiu starzenia się organizmu
i podtrzymywania sił życiowych w starczym wieku. Wzmacnia serce, włosy i różne gruczoły wydzielania wewnętrznego produkujące hormony. Uważa się, że wielki starożytny mędrzec Muni Chyawan odmłodził siebie będąc po siedemdziesiątce właśnie stosując owoc amli.
Amla jest znana ze swojego efektu wzmacniania włosów i stosowana w tradycyjnych kuracjach na porost włosów i wzmocnienie ich koloru. Pocięte owoce są suszone w cieniu, następnie wysuszone kawałki są gotowane w oleju kokosowym aż nabiorą wyglądu zwęglonego proszku. Ściemniały olej jest doskonałym środkiem na siwienie.
Woda, w której wyschnięte owoce są moczone jest także odżywcza dla włosów. Powinna być stosowana do ostatniego spłukiwania włosów podczas ich mycia.
Badania indyjskie podają,że środek ten ma właściwości przeciwbakteryjne,przeciwwirusowe i przeciwgorączkowe.
Oprócz tego Amla ma następujące zastosowania:bezsenność,bolesne oddawanie moczu,choroby pasożytnicze,
choroby psychiczne,choroba wrzodowa,dna moczanowa,niestrawność,niewydolność oddechowa,osteoporoza,
zapalenie oskrzeli,zapalenie wątroby,zaparcia i inne.
Owoc amli jest środkiem wzmacniającym i dlatego przed kuracją trzeba zrobić oczyszczenie organizmu innymi
ziołami od 4 do 6 tygodni.
Amla jest dostępna w formie proszku i wyciągu w kapsułkach.
Przeciwwskazaniami do stosowania tego produktu są choroby ostre i otyłość.