Warning: Use of undefined constant fontcontroller - assumed 'fontcontroller' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/slidingdoor11/page.php on line 7
BALSAMKA- indyjski sposób na cukrzyceNazwa łacińska: Momordica charantia Nazwa angielska: Bitter Gourd Nazwa indyjska/sanskryt: Karela, Karavella, Kathilla |
![]() |
Balsamka(Momordica charantia)
to owoc,który w Indiach spożywa się jako warzywo. Często stosowana jest w kuchni indyjskiej jako dodatek do potraw.
Cukrzyca to problem XXI wieku,bo liczba chorych jest coraz większa,a najbardziej przykre jest to,że choruje na nią coraz więcej dzieci. Charakterystyczne objawy cukrzycy to słodki mocz,ślina, pot i częste oddawanie moczu. Konsekwencją cukrzycy przy zbagatelizowaniu tej choroby może być między innymi niewydolność nerek,problem ze wzrokiem i inne.
Gorzkie warzywo zwane także Karela reguluje poziom cukru we krwi i reguluje funkcjonowanie organów człowieka. Zawiera Gurmarin, polipeptyd podobny budową do bydlęcej insuliny, a jego działanie regulujące poziom cukru we krwi zostało potwierdzone doświadczalnie. Karela zawiera głównie lecytyny, charantyny i momordycyny. Wykazano, że lecytyny mają znaczące działanie regulującą gospodarkę lipidową. Owoce Kareli są stosowane przez indyjską medycynę ludową jako lek na cukrzycę.
Owoce i liście Kareli zawierają alkaloidy, glukozydy, olejki aromatyczne. Ziarna zawierają alkaloidy i ureazę. Liście, owoce i ich wyciągi mają cudowne właściwości i stosowane są prze Ajurwedę. Są bogate w najważniejsze witaminy i minerały, szczególnie witaminy A, B1, B2, C i żelazo. Regularne zażywanie Kareli zapobiega nadciśnieniu tętniczemu,
DAWKOWANIE
Zażywamy 2 kapsułki dwa razy dziennie po posiłku. Stosować kilka tygodni lub dłużej dla osiągnięcia pożądanego efektu. Stosowanie naturalnych leków daje stopniowy, ale długotrwały efekt terapeutyczny.
DZIAŁANIE
Wspomaga regulację poziomu cukru we krwi poprzez blokowanie neronalnej odpowiedzi na słodkie bodźce smakowe.
Stosowany u chorych na cukrzycę. Lecytyny mają znaczące działanie regulując gospodarkę lipidową.
BADANIA KLINICZNE
Aktywność insulinopodobna wyciągu z Karela była testowana w badaniach klinicznych. W cukrzycy typu młodzieńczego szczyt działania hypoglikemicznego obserwowano po 1-8 godz. od podania leku, w cukrzycy dorosłych maksimum spadku stężenia glukozy następował po 12 godzinach. Karela ma również działanie redukujące hypercholesterolemię. Ostatnie badania brytyjskiego zespołu badawczego potwierdziły, że Karela ma właściwości insulinopodobne i określana jest jako „insulina roślinna”. Wykazano jej dużą aktywność w obniżaniu poziomu cukru we krwi i w moczu. Karela zalecana jest w diecie cukrzyków jako środek wspomagający.
INNE ZASTOSOWANIA
Sok ze świeżych liści Kareli jest stosowany w przypadku hemoroidów. Trzy łyżeczki soku z liści rozpuszczone w szklance mleka powinno się zażywać co rano przez miesiąc. Jednocześnie można stosować pastę z korzeni Kareli zewnętrznie na skórę w okolicy żylaków.
Karela jest stosowana od wieków w medycynie ludowej jako lek na schorzenia układu oddechowego. Łyżeczka pasty z korzeni zmieszana z taką sama ilością miodu zażywana przed snem przez miesiąc jest doskonałym lekiem na astmę, bronchit, zapalenie krtani, katar i przeziębienia.
Sok z liści jest także skuteczny w przypadku alkoholizmu. Jest antidotum w zatruciu alkoholem, a także skuteczny we wspomaganiu wątroby uszkodzonej przez alkohol.
Karela pomaga również w innych chorobach takich jak astma, choroby skóry, choroby układu moczowego, niedokrwistość, otyłość,
wzdęcia, reumatyzm i inne.
Karela jest środkiem eliminującym czyli oczyszcza organizm z trujących substancji.Posiada działanie przeciwgorączkowe,moczopędne i czyszczące krew.
Karela jest dostępna w formie proszku i wyciągu w kapsułkach.