Warning: Use of undefined constant fontcontroller - assumed 'fontcontroller' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/slidingdoor11/page.php on line 7
Perła medycyny Ajurwedyjskiej EVECARE Nazwy łacińskie: Terminalia bellirica , Terminalia chebula, Emblica officinalis Nazwy angielskie: Bellirica Myrobalan , Chebulic Myrobalan , Indian Gooseberry Nazwa hinduska/sanskryt: Triphala (Bibhitaki, Haritaki,Amalaki ) |
![]() |
Triphala, perła medycyny Ajurwedyjskiej jest mieszanką ziołową przygotowaną w równych proporcjach z owoców trzech pokrewnych ziół: Bibhitaki, Haritaki i Amalaki (Terminalia bellirica, Terminalia chebula, Emblica officinalis). Ta kompozycja jest znana z działania hipoglikemicznego ( obniżającego poziom glukozy we krwi ). Triphala zapobiega starzeniu się organizmu, wzmacnia odporność immunologiczną i poprawia sprawność umysłową. Pomaga oczyścić z toksyn wątrobę, krew i poprawia trawienie. Triphala jest szeroko stosowana w wielu różnych mieszankach ziołowych. Powoduje także odnowę nabłonka wyścielającego przewód trawienny, a dzięki łagodnym właściwościom przeczyszczającym przyczynia się do efektywnego oczyszczenia jelita grubego – podstawowy warunek Ajlang1033urwedy w utrzymaniu optymalnego zdrowia.
Zażywana przez długi okres pomaga w zwalczaniu nadwagi. Utrzymuje w dobrej kondycji jelito grube, a działając jako środek przeczyszczający nie powoduje bolesnych skurczów i podrażnienia jelita grubego. Jej właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne są pomocne w zwalczaniu zapaleń oczu. Jest pomocna w gojeniu wrzodów skóry wywołanych przez bakterię Pyoderma gangrenosum. Wykazane zostały także in vitro jej właściwości antyoksydacyjne. Jest skuteczna w przeciwdziałaniu hemolizy czerwonych krwinek powodowanej aktywnością utleniaczy. W mitochondriach wątroby hamuje aktywność peroksydazy lipidowej aktywowanej przez kompleks Fe3+/ADP/Ascorbat.
Triphala znosi zaparcia, oczyszcza i tonizuje przewód pokarmowy; odtruwa organizm i polepsza trawienie i wchłanianie substancji odżywczych,obniża podwyższone ciśnienie tętnicze krwi i poprawia jej krążenie,jest pomocna w chorobach wątroby,ma działanie korygujące w Diverticulosis (zachyłkowatość jelita grubego), jest bardzo skuteczna w zespole wrażliwego jelita i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego,ma skuteczne działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe,
stymuluje odpływ żółci i wzmacnia perystaltykę jelit.
DAWKOWANIE
Zażywamy 2 kapsułki dwa razy dziennie po posiłku. Stosować kilka tygodni lub dłużej dla osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego. Stosowanie naturalnych leków daje stopniowy ale długotrwały efekt terapeutyczny.
Triphala była rekomendowana prze Dr.Andrew Weil w programie telewizyjnym Larry King Live 13 stycznia 2004 roku:
„… mogę zarekomendować ziołowy lek z Indii. Jest to jeden z najbardziej znanych ziołowych leków o nazwie Triphala. Jest to rodzaj regulatora funkcji jelita grubego, a nie środek przeczyszczający. Może być bardzo pomocny.”
BADANIA KLINICZNE
Triphala jest mieszanką trzech rodzajów owoców: Behada (Bibhitaki), Harada ( Haritaki ) i Amli ( Amalaki ). Składnikami Triphala są sproszkowane owoce w całości i/lub ekstrakt z tych owoców.
Amalaki (Amla, Indian Gooseberry, Emblica officinalis): Amla jest głównie kwaśna, ale także słodka, cierpka, gorzka oraz ma właściwości ściągające i odświeżające. Działa głównie na płuca, żołądek, wątrobę i serce. Kwaśny smak Amli związany jest w Ajurwedzie z energią Pitta i żywiołowi ognia. Amla jest bogatym źródłem antyoksydantów, flawonoidów, karotenów i witaminy C. Jest jednym z najbogatszych źródeł witaminy C i ma jej 20 razy więcej niż cytryna. Dzięki zawartym w Amli taninom witamina C jest odporna na ogrzewanie i nie degraduje się długo przechowywana.
Haritaki ( Harada, Chebulic Myrobalan ): Harada ma sześć ajurvedyjskich smaków, ale przeważa smak gorzki, który związany jest z energią Vatta i żywiołem powietrza. Owoce, które zbierane są na wiosnę,są bogatym źródłem tanin, aminokwasów, fruktozy. Kwasu sukcynytowego i sitosterolu. Badania wykazały jej działanie rozkurczowe, które skutkuje obniżeniem nadciśnienia tętniczego i redukuje bolesne skurcze jelit. To potwierdza tradycyjne zastosowanie w schorzeniach serca i układu krążenia oraz chorobach spastycznych jelita grubego i cienkiego.
Bibhitaki ( Beheda, Bellirica Myrobalan ): Beheda jest słodka, gorzka, cierpka, ściągająca i rozgrzewająca. Działa głównie na płuca, serce i wątrobę. Zawiera 35% olejów i 45% białek. Olej jest używany jest w Indiach przez biednych do wyrobu mydła i służy im także jako olej kuchenny w zastępstwie Ghee ( masło z mleka bawolic ). Słodko pachnący olej jest w 35% palmitynowy, w 24% oleinowy i 31 linoleinowy. Olej linoleinowy jest głównym kwasem tłuszczowym związanym z podwyższeniem poziomu frakcji HDL („dobry” cholesterol ) a obniżeniem frakcji LDL uważanej za czynnik ryzyka w powstawaniu choroby wieńcowej.
Osoba zażywająca regularnie Triphala odczuwa przypływ sił witalnych, oczyszczenie i ustabilizowanie organizmu.
Triphala jest dostępna w formie proszku i wyciągu w kapsułkach.