nowoczesna medycyna naturalna

">

Masaż i Jego Historia

          Zgodnie z definicją za masaż uznajemy zabiegi manualne, które w sposób mechaniczny, przez powierzchnię ciała działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki i wiązadła stawowe, a także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy, do narządów wewnętrznych włączn ie.

           Ogólnie mówiąc, masaż jest jedną z form fizjoterapii, polegającą na mechanicznym pobudzeniu tkanek najczęściej za pomocą rąk, przy użyciu określonych technik w celu uzyskania efektów terapeutycznych. Jest także jedną z najstarszych dziedzin lekarskich, jak i najwcześniej stosowanych zabiegów terapeutycznych. Był praktykowany już w starożytności. Wywodzi się z Indii i Chin, gdzie stanowił naturalną metodę leczniczą.

         W starożytności masaż był uzupełnieniem obrzędów religijnych a z czasem stał się popularny w medycynie ludowej.

            Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu masażu pojawiają się w Księgach Hipokratesa. W starożytnej Grecji masowano sportowców biorących udział w Igrzyskach Olimpijskich w celu natłuszczenia ciała oliwą przed zawodami sportowymi. Korzystne oddziaływanie bodźców mechanicznych na organizm ludzki zostało odkryte w starożytności na terenie Chin i Egiptu. Różne formy terapii uciskowej były stosowane w Chinach już około trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Najstarszym dowodem stosowania masażu w starożytnym Egipcie jest piktogram znaleziony w Sakkarze, który ukazuje dwóch mężczyzn zajmujących się stopami i dłońmi dwóch innych osób. Piktogram ten datowany jest na 2500 rok p.n.e..

               W kolejnych stuleciach, za sprawą uczonych medyków, masaż rozwijał się coraz bardziej. Szybki rozwój fizjologii i neurofizjologii przyczynił się do stworzenia nowych metod masażu, takich jak masaż segmentarny, limfatyczny, łącznotkankowy i okostnowy.

                Mimo iż mechanizm działania masażu jest zawsze taki sam, wyodrębnia się różne rodzaje masażu, m.in. klasyczny, sportowy, segmentowy, limfatyczny, relaksacyjny, itd. Wynika to oczywiście z różnych celów zastosowania masażu, a co za tym idzie, różnych technik i sposobów jego wykonywania.

                Rozwój chemii i farmacji przygłuszył znaczenie naturalnych metod leczniczych. Z przykrością trzeba przyznać, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat obserwowało się odwrócenie medycyny od leczenia uzdrowiskowego, od gimnastyki i masażu.

                  Dopiero w dzisiejszych czasach można zauważyć renesans naturalnych metod leczniczych, a między innymi i masażu. Prowadzi się badania nad działaniem masażu, szkoli się masażystów, zwłaszcza niewidomych, prawie we wszystkich krajach europejskich.

Comments are closed.


Warning: array_key_exists() expects parameter 2 to be array, boolean given in /masaz/wp-includes/widgets.php on line 858

O Nas

GABINET CZYNNY:


Poniedziałek - Piątek
w godzinach 11:00 - 17:00

ADRES- ul. Teatralna 8 - Katowice
Tel. 0-32 250 22 17
Kom. 601 666 480
601 666 881

ZAPRASZAMY


Warning: array_key_exists() expects parameter 2 to be array, boolean given in /masaz/wp-includes/widgets.php on line 858

Recent Posts

Free CSS Template by CSSHeaven.org | WordPress Theme by ThemeLab.com