nowoczesna medycyna naturalna

">

Refleksologia

Refleksologia – lub terapia „zonowa” – metoda terapii holistycznej. Polega na uciskaniu odpowiednich punktów znajdujących się na stopach (dłoniach, uszach), zwanych refleksami. Według medycyny starochińskiej większość chorób to zaburzenia w przepływie energii w organizmie człowieka. Energia ta nazywa się Qi (lub Chi) i przepływa przez szlaki energetyczne – meridiany. Na przepływ tej energii wpływać można poprzez masaż i ucisk specjalnie wybranych punktów. Punkty meridianowe odpowiadają punktom, w którym zagęszczone są zakończenia nerwowe, a meridiany odpowiadają przebiegowi układu nerwowego. Właśnie przez układ nerwowy wpływać można na pracę i funkcjonowanie narządów wewnętrznych.
W założeniu tej metody ucisk: wywołuje impuls, który płynie do mózgu, a dalej do narządu, w którym m.in. zwiększa się przepływ krwi, a więc zaopatrzenie w tlen, a produkty przemiany materii oraz toksyny są szybciej usuwane. Głównym wskazaniem do leczenia za pomocą refleksoterapii jest wszelkiego rodzaju ból, nadpobudliwość nerwowa, niepokój oraz wiele innych chorób. Współczesna medycyna nie potwierdza istnienia energii Qi oraz jej przepływu, ale nie neguje efektów leczniczych akupresury.
Według refleksologii ciało ludzkie dzieli się na 5 par stref pionowych i 4 poziome, zwanych zonami, które biegną od czubka głowy do stóp i rąk, gdzie znajdują swoje zakończenie w obszarach refleksów. Jeśli któryś z organów jest obecny w jednej lub dwu zonach, odpowiadający mu obszar refleksów można znaleźć w tej samej strefie na stopach. Kiedy uciskamy te miejsca, stymulujemy przepływ energii, która ma działać uzdrawiająco na znajdujące się w zonie narządy.
Refleksologia, będąc terapią holistyczną, opiera się na koncepcji, w której cały ludzki organizm znajduje swoje odbicie w poszczególnych jego częściach. Zgodnie z tą teorią żaden z organów nie funkcjonuje w izolacji, ale współpracuje z innymi na rzecz zdrowia całego ciała. Dlatego też nagromadzenie toksyn w jednej z części ciała prowadzi do tego, że pozostałe muszą pracować ciężej, żeby skompensować zaburzenia energii. Poprzez pracę na refleksach stóp refleksolog ma powodować usunięcie toksyn blokujących kanały energetyczne i doprowadzić organizm do naturalnego stanu równowagi energetycznej.
Historia refleksologii
Według zwolenników tej metody początki refleksologii sięgają starożytności. Malowidła znalezione w egipskim Grobowcu Lekarza w Sakkarze przedstawiają starożytnych terapeutów uciskających stopy i dłonie swoich pacjentów. Nie tylko starożytni Egipcjanie ale i Rzymianie, Inkowie oraz Chińczycy znali i wykorzystywali strefy odruchowe do łagodzenia bólu oraz leczenia wielu dolegliwości. Najwcześniejsze doniesienia o tego typu praktykach datowane są na 3000 lat p.n.e. Również Chińczycy korzystali z metody uciskania punktów na stopach wraz z zabiegami akupunktury.
Dzisiejszą refleksologię znamy dzięki Eunice Ingham, która w latach 30 XX wieku rozpowszechniła tę metodę. Kiedy po raz pierwszy się z nią zetknęła była pod tak wielkim jej wrażeniem, że zrezygnowała ze szpitalnego etatu i rozpoczęła praktykę prywatną jako refleksolog. Napisała następnie pierwszą książkę o refleksologii, by następnie otworzyć pierwszą specjalistyczną szkołę kształcącą refleksologów (w tym też czasie „terapia zonowa” została przemianowana na refleksologię). Ingham poświęciła 40 lat swego życia na praktykę i propagowanie tej metody leczenia.

Warto jednak wiedzieć, że masaż stref reflektorycznych jest jedną z najstarszych naturalnych metod leczenia.
Do czego można wykorzystać masaż stref reflektorycznych?
1. Wczesne rozpoznawanie problemów z ciałem i psychiką
2. Odkrywanie słabych miejsc w organizmie
3. Ogólna profilaktyka zdrowotna
4. Regulowanie czynności narządów
5. Głębokie przestrojenie organizmu
6. Harmonizowanie przepływu energii
7. Wzmocnienie układu odpornościowego
8. Pobudzenie sił samoleczących organizmu
9. Leczenie konkretnych zaburzeń somatycznych i psychicznych
10. Terapia uzupełniająca w ciężkich chorobach
11. Opieka pooperacyjna, rehabilitacja po wypadkach
12. Leczenie dolegliwości wywołanych stresem.

Przez długi czas działanie masażu stref reflektorycznych tłumaczono na działaniu odpowiednich połączeń nerwowych (tzn. impuls nerwowy wychodzący ze stref odruchowych dociera przez łuk odruchowy do mózgu, a stamtąd jest przesyłany do odpowiedniego narządu, gdzie ma wywołać reakcję). Jednak to nie jedyny mechanizm, będący sprawcą tej reakcji. Masaż str.ref. opiera się bowiem także na połączeniach energetycznych między stopami a określonymi obszarami ciała, narządami i ich czynnościami. Działanie stref reflektorycznych jest więc głębsze niż sądzono do tej pory.

Comments are closed.


Warning: array_key_exists() expects parameter 2 to be array, boolean given in /masaz/wp-includes/widgets.php on line 858

O Nas

GABINET CZYNNY:


Poniedziałek - Piątek
w godzinach 11:00 - 17:00

ADRES- ul. Teatralna 8 - Katowice
Tel. 0-32 250 22 17
Kom. 601 666 480
601 666 881

ZAPRASZAMY


Warning: array_key_exists() expects parameter 2 to be array, boolean given in /masaz/wp-includes/widgets.php on line 858

Recent Posts

Free CSS Template by CSSHeaven.org | WordPress Theme by ThemeLab.com